I. Duszpasterstwo.
- Chrzty dzieci- 15
- Bierzmowanie- 12 osób (mlodzież)
- Sakrament małżeństwa- 5 par
- Pogrzeby- 14 parafian ( 7 kobiet, 7 mężczyzn)
- I Komunia Święta – 18 dzieci (w tym 2 ukraińskich)
- Msza św. za parafian – 36
- W Kościele rozdano około 10 000 Komunii św.
- Przy odwiedzinach chorych rozdano 130 Komunii św.
- Sakrament Namaszczenia Chorych udzielono 91 parafianom
- Udział we Mszy Św. niedzielnej – 293 osoby
Działalność duszpasterska to przede wszystkim codzienna Eucharystia sprawowana
w Kościele: Msze św. za parafian, Msze wypominkowe za zmarłych, Msze św. pierwszopiątkowe ( spowiedź w I piątki), Msze św. Roratnie, Dożynki parafialne, Dni Krzyżowe, Rekolekcje wielkopostne, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msze św. górników, Msze św. gregoriańskie (ks. Rafał Greiff z Ustronia)., Nabożeństwa w I czwartki, I piątki i I soboty miesiąca, coniedzielna modlitwa za zmarłych- wypominki, Nowenna do MB Nieustającej Pomocy, Nabożeństwa majowe, Nabożeństwa czerwcowe, Nabożeństwa różańcowe, a także Pielgrzymka dzieci I Komunijnych i ich rodziców do Krakowa- Łagiewnik.
Duszpasterstwo to również katechezy przy parafii: dla młodzieży bierzmowanej, dla rodziców i dzieci
I Komunijnych, Dzieci Maryi i Ministranci, Rada Parafialna i Ekonomiczna, schola dziecięca i schola dorosłych pań, Róże Różańcowe- I czwartki miesiąca. W tej działalności znajduje się także wydawanie gazetki parafialnej w formie papierowej i internetowej.
Od listopada 2022 r.próbujemy przywrócić w naszej parafii kult i nabożeństwo do Dzieciątka Bożego.
W tym celu zostało wygłoszonych kilka kazań na powyższy temat, odnowiono figurkę Dzieciątka Praskiego, które za przyczyną sióstr Karmelitanek było czczone u nas przez dziesięciolecia. Na pasterce 2022 r. cudowna figurka Dzieciątka Praskiego została uroczyście wniesiona do Kościoła i poświęcona. Umieściliśmy Dzieciątko Jezus na ścianie ołtarzowej, obok swej Matki, obok obrazu Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Odtąd codziennie po Mszy Św. wspólnie odmawiamy modlitwę- Akt Oddania siebie Dzieciątku Jezus. Wkrótce poznamy inne formy nabożeństwa do Dzieciątka Jezus takie jak: Koronka do Dzieciątka Jezus, Godzinki i inne. Co roku będziemy też przeżywać tzw. Miesiąc Jezusowy, który trwa od 25 grudnia do 25 stycznia. A wszystko to po to, by zapalić do Dziecięctwa Bożego nasze rodziny, młode małżeństwa, a przede wszystkim nasze dzieci i młodzież, całe młode pokolenie Polanki Górnej.
W dzisiejszym materialistycznym świecie, jakże ważne jest dla nas wszystkich rozwinięcie w sobie ewangelicznych cech Dziecięctwa Bożego. Myśle,że wszyscy nasi Parafianie przyjmą i pokochają ten kult
i nabożeństwo do Dzieciątka Jezus. Bądzcie pewni, że jest to tylko kwestia czasu, a wszyscy zobaczymy owoce tego kultu. Pozwólcie, że jeszcze raz przypomnę słowa szlachcianki Polikseny, która darując tę figurkę Karmelitom, powiedziała:
-“Oddaję Wam to, co jest dla mnie najdroższe na świecie. Czcijcie bardzo to Dzieciątko Boże i bądźcie pewni, że niczego Wam nie braknie. Kto modli się czystym sercem przed tą figurką- otrzyma wszystko.”
Kończąc ten rozdział poświęcony duszpasterstwu w naszej parafii, pragnę jeszcze dodać, że 8 XII uroczyście zawierzyliśmy i poświęciliśmy Niepokalanemu Sercu NMP naszą parafię, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Prosiliśmy usilnie Maryję, by prowadziła nas drogami pokoju.
II Sprawy materialne – co udało się zrobić w minionym roku.
- częściowy remont i malowanie mieszkania proboszcza
- przegląd techniczny obiektów
- odbiór wszystkich instalacji i urządzeń
- zakup wyposażenia kuchni i stołówki
- zakup kilkunastu gaśnic do obiektów – “Ogniochron”
- wykonanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego
- odnowienie szklanego wejścia do zakrystii
- malowanie dachu kościoła
- naprawa urządzeń grzewczych i oświetlenia (nowa pompa i czujniki, itp.)
- zakup nowego projektora do kościoła
- renowacja figurki Dzieciątka Praskiego
- naprawa połączenia internetowego, montaż instalacji antenowych
- usługi przeciwpożarowe GKfire
- zakup 2 pralek dla uchodźców
- zakup nowej lodówki i zmywarki do kuchni oraz innych urządzeń i wyposażenia kuchennego
- zakup 40 nowych krzeseł do stołówki
- zakup 40 materacy do łóżek, pościeli i prześcieradeł
- montaż monitoringu wokół naszych obiektów
- montaż żaluzji do okien
- zakup i montaż 28 drzwi do pokoi naszego ośrodka i na zewnątrz budynku
- instalacja nowej gablotki na zewnątrz kościoła
- częściowe usunięcie krzewów i drzew spod parkanu, ogrodzenia naszego kościoła
- nieustanny serwis i naprawa urządzeń ( co jest związane z intensywnym korzystaniem przez uchodźców, których gościmy już w naszym ośrodku od 10 miesięcy (od 5 marca 2022 r. )
III. Finanse parafii
- Przychody parafii stanowią :
- miesięczna składka w 3 niedzielę miesiąca
- niektóre inne składki niedzielne
- część ofiar z kolędy
- czynsz z tytułu najmu lokalu pod żłobek- w wysokości 1 161,60 zł (miesięcznie)
- składka inwestycyjna ( tzw.kopertowa)- na malowanie dachu kościoła i odnowienie szklanego wejści ado zakrystii – 21 760 zł
- składka na ogrzewanie (kopertowa)- 17 610 zł
- Rozchody parafii:
- kolekty obowiązkowe przeznaczone na: diecezję, Seminarium, budownictwo kościelne, duszpasterstwo specjalne, cele charytatywne, Misje, Caritas, Boży Grób, Świętopietrze, KUL i Uniwersytet Papieski w Krakowie, Dom Księży Emerytów, Muzeum Diecezjalne.
- zbiórki okazjonalne: wsparcie zakonów klauzurowych, Radio Anioł Beskidów, budowa kościołów, Dzień Papieski, pomoc misjom, Fundusz Obrony Życia, Dom Matki i Dziecka w Bielsku-Białej, Kościół na Wschodzie, Kościół prześladowany i inne.
- ubezpieczenie obiektów, część ofiar z kolędy przekazywana jest do Kurii Diecezjalnej, podatek do Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu (od wszystkich mieszkańców naszej parafii, także od tych nie uczęszczających do Kościoła oraz od ewangelików i świadków Jehowy)
- wydatki związane z utrzymaniem kościoła i probostwa, m.in.: ogrzewanie, oświetlenie, media-woda, śmieci, podatek rolny, środki czystości, materiały duszpasterskie, bieżące zakupy i opłaty rachunków, materiały ewangelizacyjne itp.
- koszty inwestycji i wydatki w 2022 r. (te największe):
- malowanie dachu kościoła – 20 000 zł
- odnowienie szklanego wejścia do zakrystii – 4 000 zł
- projektor do kościoła – 1 299 zł.
- zakup gaśnic- 1 091 zł
- montaż audio-wideo komputer- 1 200 zł
- renowacja figury Dzieciątka – 2 000 zł
- monitoring-kamery – 3 000 zł
To tylko niektóre z wydatków, pragnę zaznaczyć, że znaczącą część wydatków stanowią opłaty za prąd
i bieżące wydatki związane z utrzymaniem Kościoła i parafii.
Jeśli chodzi o inwestycje i finanse parafii to pragnę poinformować Parafian, że jestem w stałym kontakcie
z Radą Parafialną i Rada Ekonomiczną. Nie podejmuję ważnych decyzji bez ich wiedzy i akceptacji. Bardzo cenię sobie ich pomoc i radę.
W imieniu całej parafii bardzo Im dziękuję. Pragnę też dodać, że na bieżąco prowadzone są parafialne księgi przychodów i rozchodów. Osobna księga prowadzona jest dla środków parafialnych i osobna dla środków dla uchodźców.
Dzięki bogu, jak dotąd, udaje nam się wszystko zorganizować i opłacić. Dziękuje wszystkim, którzy mi pomogli i pomagają. Dziękuję za składane ofiary, szczególnie te w każdą 3 niedzielę miesiąca i składki inwestycyjne (kopertowe). Bóg zapłać !
IV Plany na przyszłość
Jeśli chodzi o duszpasterstwo to moim pragnieniem jest, by zwiększyła się liczba parafian uczestniczących w niedzielnych Mszach świętych. Będę robił wszystko, by w naszej parafii wzrastała pobożność eucharystyczna. Zachęcam tych, którzy po Covidzie odpuścili sobie Mszę św. niedzielną. Zachęcam też tych, którzy uczestniczą we mszy św. w okolicznych kościołach, by kochali swój Kościół parafialny, by z radością tu przychodzili. Bowiem stanowimy jedną wspólnotę, rodzinę parafialną. Jesteśmy Kościołem, chcemy być żywym Kościołem. Ten Kościół jest naszym drugim domem, a o dom się troszczy, w domu się przebywa i dom się kocha.
Jeśli zaś chodzi o inwestycje, to czeka nas:
- remont płotu, parkanu wokół kościoła
- naprawa głównych schodów do kościoła oraz remont małych schodów na probostwo
Mimo ponoszonych przez Parafię tak wielu kosztów, mamy na koncie parafialnym zaoszczędzone środki finansowe. Oszczędzamy z myślą o nowych inwestycjach.
Wielką radością napawa nas fakt, iż wszystkie nasze obiekty i obejście nabierają nowego blasku i pięknieją. Kościół wraz z obejściem stanowią wizytówkę naszej miejscowości. A wszystko to dzięki wysiłkom byłych naszych proboszczów, a zwłaszcza dzięki Wam Kochani Parafianie.
Podsumowanie po zakończonej kolędzie:
- Ilość rodzin, które przyjęły kolędę- 289 ( w sumie 940 osób- jako rodzina liczone jest domostwo, w którym są co najmniej 2 osoby)
- ilość rozbitych małżeństw- 22
- ilość wdów- 49
- ilość wdowców 12
- ilość domów, które nie przyjęły kolędy- 16
- ilość związków cywilnych- 7